AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu

Roztoczańskie Muzeum PRL mieści się w Zamościu i istnieje na mapie Polski od całkiem niedawna, bo od 2020 roku. Mimo, że funkcjonuje tak krótko udało mu się już zdobyć zaszczytny tytuł najlepszego produktu turystycznego województwa lubelskiego. Nagroda ta została przyznana dzięki głosom internautów.

Pomysłodawcą i założycielem tego miejsca jest pan Tomasz Pakuła, który swoje pierwsze eksponaty zbierał samodzielnie. Potem pojawili się przeróżni darczyńcy i tak oto po 3 latach od pomysłu na ul. Weteranów w Zamościu Roztoczańskie Muzeum PRL otworzyło swoje progi dla zwiedzających.

Roztoczańskie Muzeum PRL

Muzeum znajduje się w starym domu mieszkalnym, który pełnił również funkcję lumpeksu, kiosku i sklepu spożywczego. Na jego ścianach wymalowano postacie z bajek z tamtych lat: kota Bonifacego, krecika i rozbójnika Rumcajsa. Buźka sama się śmieje na ich widok.

Zaprezentowano tu 8 gabinetów: sklep, pokój z lat 70-tych, kuchnię, łazienkę, gabinet I
sekretarza, posterunek milicji obywatelskiej, pokój z lat 80 i salę filmową.

Roztoczańskie Muzeum PRL
Roztoczańskie Muzeum PRL
Roztoczańskie Muzeum PRL
Roztoczańskie Muzeum PRL
Roztoczańskie Muzeum PRL
Roztoczańskie Muzeum PRL

Dodatkowo znajdziecie tutaj aż 14 wystaw tematycznych tj: dokumentalna, muzyka i kultura, Pewex, turystyczna, warsztat z narzędziami, apteka, sportowa, motoryzacyjna, toaletka modnej pani i modnego pana, filmowa, budowlana, moda i krawiectwo, tablice informacyjno-ostrzegawcze. Większość zbiorów pochodzi z Roztocza i Zamojszczyzny, chociaż niektóre szczególnie te podarowane również z innych zakątków Polski.

Co więc można znaleźć w Muzeum PRL w Zamościu? Przede wszystkim rzeczy codziennego użytku: ubrania, meble, wszelakie sprzęty domowe, środki chemiczne, kosmetyki, zabawki i wiele, wiele innych. Eksponatów jest tutaj naprawdę bardzo dużo.

Na terenie muzeum powstała także niedawno nowa wystawa poświęcona katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Roztoczańskie Muzeum PRL zwiedza się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył słynny lektor filmowy i telewizyjny Tomasz Knapik. Słucha się tego z wielką przyjemnością, zdając sobie jednocześnie sprawę, że tego głosu na żywo nie będzie już nam dane usłyszeć.

Roztoczańskie Muzeum PRL – informacje praktyczne:

  • Muzeum mieści się przy ul. Weteranów 6 w Zamościu. Przed muzeum znajduje się parking, na którym możecie zostawić swój pojazd.
  • W wakacje muzeum działa codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, w okresie maj-czerwiec i wrzesień-październik w weekendy. W tygodniu jest również możliwość jego zwiedzenia ale po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie.

Muzeum prowadzone jest z wielką pasją i zaangażowaniem, to widać od samego wejścia.

Całość robi niesamowite wrażenie i autentycznie przenosi nas w tamten trochę dziwny świat, w świat, który jednak wspominamy z lekkim rozrzewnieniem i uśmiechem na twarzy.

Warto wybrać się tutaj z dzieciakami, dla nich to niezwykłe doświadczenie i możliwość poznania zupełnie innej rzeczywistości.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Roztoczańskie Muzeum PRL

Powiązane wpisy

Leave a Reply