AKTUALNOŚCI, BESKID SĄDECKI, KORONA GÓR POLSKI, POLSKA

Radziejowa – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1266 m n.p.m) i jednocześnie jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Dzięki temu stał się naszym kolejnym wspinaczkowym celem.

Szybki “resarch” i nie mamy wątpliwości, chcemy zamieszkać w Obidzy, niewielkiej osadzie położonej na wysokości ponad 900 m n.p.m. Stąd startuje również szlak na Radziejową.

Udaje nam się wynaleźć cudne miejsce, jeden z najwyżej położonych domków. Przyjeżdżamy w piątek bardzo późno, więc jeszcze nie zdajemy sobie sprawy co czeka nas po przebudzeniu. A witają nas takie widoki.

Obidza

Tak naprawdę maszerowanie na Radziejową można rozpocząć z Bacówki na Obidzy. My natomiast na szlak ruszyliśmy spod drzwi naszej chaty. Na początku prowadzi nas szlak niebieski, którym wdrapujemy się na Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m). Następnie szlakiem czerwonym maszerujemy wprost na Radziejową. Droga jest przyjemna, jest kilka podejść ale dzieciaki radzą sobie znakomicie. Najtrudniejsza wspinaczka czeka nas przed samym szczytem, ale chwila wysiłku i jesteśmy na górze. Cała trasa z dwoma dłuższymi przerwami zajęła nam ok 5h.

Szlak jest bardzo malowniczy i widokowy, zdecydowanie polecamy go wszystkim, nie tylko zdobywcom Korony Gór Polski. Jest idealny na rodzinną wędrówkę. A na koniec koniecznie zajrzyjcie do Bacówki na Obidzy na pyszny obiad.

Bacówka na Obidzy
 Radziejowa - w drodze
Radziejowa - w drodze
Radziejowa - w drodze
Radziejowa w drodze
Radziejowa - w drodze
Radziejowa - w drodze
 Radziejowa - w drodze
Radziejowa

Powiązane wpisy

Leave a Reply